Navigace: MO ČRS ČESKÁ TŘEBOVÁ > RADY, NÁVODY, DOWNLOAD > PŘÍPRAVA PARTIKLŮ

PŘÍPRAVA PARTIKLŮ

Řepka

V oblibě ji mají hlavně kapři a velké plotice na stojatých vodách a tekoucích vodách cejnového pásma, při dlouhodobějším vnadění dokáže přilákat i líny.

Způsob přípravy: Minimálně na 12 hodin (lépe však 24 hodin) namočíme tak, aby voda v nádobě převyšovala asi o 2 cm povrchovou vrstvu semen. Poté ji krátce povaříme, např. v mikrovlnné troubě (asi 10 minut). Semínka řepky popraskají, a to je to pravé stadium pro zakrmení. Řepku používám většinou tak, že asi 400–500 gr. semen nechám nabobtnat a povařit, zhruba stejně velké množství pak rozmixuji a přidávám do jemné vnadící směsi, nebo stačí bez namáčení rovnou krátce povařit. Někdo ji jen zalévá vařící vodou bez vaření. Při delším pobytu u vody je možné ji jen na den namočit do vody bez vaření.

Pozor, po přidání do návnady rychle vysychá, pod slupku se dostane vzduch a pak může plavat na hladině. I dobře uvařená klesá ke dnu jen pomalu, obsahuje hodně oleje. Není vhodná na řeky.

Lněné semínko

Jde o drobná placatá semínka, jak je známe z různých celozrnných pečiv. Fungují na ryby jako projímadlo a v návnadě plní funkci pojidla. Při delším pobytu ve vodě začnou pouštět silně lepivý sliz.Přitahuje hlavně cejny a plotice, vzhledem ke své lepivosti je vhodný do směsí na tekoucí vody.

Způsob přípravy: Stačí na 6 až 12 hodin namočit (dáváme víc vody, protože semena lnu více nabobtnávají), pak už je k použití.  Také semeno lnu se dá rozemlít a použít do vnadící směsi, nelze to však s množstvím přehánět.Lze je použít pomleté (mlýnek na kávu, sekáček v kuchyňském robotu), je možné je také předem upražit. Mletých semínek bych do návnady nepřidával více jak 3%, pražených lze použít možná trošku více.
Celá semínka určená do návnady rozhodně vůbec nevařte, maximálně je nechte chvili namáčet ve vlažné vodě, aby později z návnady nevysávaly vlhkost. Vařením si z nich uděláte tak akorát lepidlo na tapety.

Konopí

Výtečný aromatický magnet na plotice, kapry či parmy, přitáhne však i cejny a další kaprovité ryby.Konopí vyzdvihují jako super návnadu prakticky všichni lovci velkých exemplářů ryb, ať už to jsou kapři, parmy, plotice, cejni, tloušti... A něco na tom určitě je.
Konopí seženete v prodejnách zemědělských produktů, v rybářských prodejnách, na burzách ptactva (používá se pro krmení holubů).

Způsob přípravy: Namočíme na 24 hodin, poté asi 10 minut povaříme v mikrovlnné troubě. Zase dbáme na to, aby semena byla dobře potopena ve vodě. Konopí se může kombinovat se lněným semínkem i řepkou, a to zejména tam, kde je pestrá skladba bílých a kaprovitých ryb.

2. verze: namočíte konopí na 12 hodin do studené vody a pak v té stejné vodě 20 minut vaříte, než většina zrnek praskne.
3. verze: konopí převaříte a necháte v horké vodě v hrnci s pokličkou zakrytou ručníkem pomalu chladnout několik hodin. Vhodné pro větší dávky.
4. verze: nerezovou termosku zasypete do půlky konopím a pak zalijete vařící vodou a uzavřete. Po 6ti hodinách je konopí hotové.
5. verze: konopí lehce povaříte a rozmixujete s vývarem ponorným mixérem na kaši a tu přidáte do návnady
6. verze: konopí opražíte na sucho na pánvi a po vychladnutí jej pomelete mlýnkem na maso nebo mlýnkem na kávu a nebo mlýnkem na mák
7. verze: necháte konopí naklíčit několik dnů a pak buď lehce povaříte, nebo jej rovnou použijete bez vaření

Vývar z vařeného konopí vždy použijte do návnady.

Krupky

V oblibě je mají zejména kapři a cejni na stojatých vodách, na tekoucích vodách pak přitahují vedle cejnů i větší exempláře plotic.

Způsob přípravy: Nechat 24 hodin bobtnat ve vodě, poté asi 20 minut povařit. Mohou se i barvit přírodním barvivem, nebo sladit, a to zejména v letním období. Velikost použitých krup pak závisí na cílové rybě.

Pšenice

Výborná návnada i nástraha. Kapři ji mají v oblibě díky její nasládlé chuti. Navíc obsahuje poměrně větší množství enzymů, které napomáhají rychlému trávení. Skvěle se hodí na krmné cesty a pro dlouhodobý lov.

Příprava: pšenici namočíme na 12 hod. do vlažné vody, poté ji krátce povaříme do měkka. Možnost naklíčení.

Kukuřice

Její příprava je nejzdlouhavější ze všech partiklů. Můžeme si ji po dozrání nasbírat na polích, nebo koupit v hospodářských potřebách asi za 4-8 Kč za kilo. Když ji nasbíráme na poli, tak otrháme zelené listy a celé klasy necháme vyschnout. Potom z nich vydrolíme jednotlivá zrna, která jsou již připravená k vaření. Hodí se i pro dlouhodobější vnadění.

Příprava

Dáme ji na 24-72 hodin namáčet. Musíme mít na paměti že zrna po namočení nabobtnají a o hodně zvětší svůj objem. Následně kukuřici vaříme na mírném ohni, dokud nezměkne. Ta je pak připravena pro rybolov. Jako nejlepší se mi jeví kukuřice v plechovkách, která je sladká, sterilizovaná a je rovnou připravena k lovu. Zde odpadají problémy s přípravou. Prodává se v plechovkách po 400ml asi za 9 Kč. Dříve jsem kupoval kuřici Bonduelle, která je dražší(asi 23 Kč), ale účinnost má však stejnou jako její levnější varianty.

Vařená rýže

Výhoda tété návnady je především ta, že rýži nemusíte předmáčet a dlouho vařit. Lze dobře obarvovat a dochucovat - není to však potřeba. Po přidání do návnady ji velmi slepí a návnada je pak dobrá na řeky a hlubší vodu.
Někdy je možné dělat koule ze samotné rýže (nebo ve spojení různých partiklů či jen s trochou suché vnadící směsi) a vhazovat ji do vody jen tak rukou. Je potřeba ji trochu převařit, aby byla lepivá, a po uvaření ji neproplachovat.
Vhazovaná do vody např. krmnou raketou je idealní na stojatou vodu na cejny a jiné bílé ryby.

Postup přípravy

Postupujte podle návodu na přípravu na pytlíku. Každý druh je potřeba vařit různě dlouho.
Z jednoho kilogramu budete mít po uvaření asi 2,5 litru rýže.

 

HRÁCH

Koupit se dá v hospodářských potřebách za asi 10Kč/kg. Mají ho v oblibě především kaprovité ryby.

Příprava

Necháme ho namočit asi tak na 12 hodin. Potom ho vaříme do té doby, než se dá kulička lehce rozmáčknout prsty. Při vaření hrachem nemícháme.

 

 

""

© ctrybar.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky